Halogenidová výbojka je nedá přehlédnout
Posted on: 15. 12. 2017, by :

Jestliže se někdy vracíte domů v podvečerních hodinách, pak vás možná zaujaly některé výlohy svým osvětlením. Velice jasné světlo, které vydává halogenidová výbojka, se prostě přehlédnout nedá. Této vlastnosti využívají zejména prodejci šperků a bižuterie, protože jejich zboží dodá atraktivní vzhled. Ale nejen pro výlohy se tento druh světla používá. Své uplatnění našla výbojka i v osvětlení výrobních hal a různých provozoven.

osvícený pavilon

· Jak vlastně pracuje tento typ osvětlení?

o Docela na jiném principu nežli https://cs.bab.la/slovnik/cesky-anglicky/ne%25C5%25BEli klasická žárovka.
o Sloučením záření par rtuti s produkty, které vznikají při štěpení halogenidů.

Halogenidové výbojky našly své uplatnění i ve výstavnictví.Tam je oceňován především jejich vysoký světelný výkon a dlouhá životnost. Oproti klasické žárovce vyzařuje také málo tepla. Což je prospěšné zejména v případě, že se vystavují například historické předměty, které vyžadují stálou teplotu a ideální klima. Světla tohoto typu ale můžeme v podstatě najít už téměř na každém kroku. Nejen v interiérech a za výlohami. Velice dobře se osvědčily i ve veřejném osvětlení.

· V nedávných dobách se využívala spíše rtuťová výbojka, ale ta už má svá nejlepší léta dávno za sebou.
· V současnosti už spíše dožívá v některých osvětleních.

světlo v parku

Své uplatnění našla i sodíková výbojka

Dalším světelným zdrojem je sodíková výbojka, která má vysokou světelnou účinnost a celkem přijatelnou cenu. Výhodou je i vysoká životnost a malé rozměry.

o Někdy je při veřejném osvětlení kritizována její typická žlutá barva, proto se mnohde nahrazuje halogenidovou výbojkou.

Ta je specifická svým jasným bílým světlem. Moderní světla, jakými jsou výbojky, mají ale daleko širší využití. Jejich rozmanitost je natolik velká, že jsou i specializované prodejny , které se zaměřují především na tyto světelné zdroje.